CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22 marca 2020

IV Niedziela Wielkiego Postu  22.03.2020

08.30 – śp. Zygmunt w 3. rocznicę śmierci

10.00 – śp. Jerzy Wichmann w 1. rocznicę, Janina, Paweł w 10. rocznicę śmierci

11.30 – śp. Eleonora Gałązka w 37. rocznicę, Stanisława, Stanisław Tłomaccy i zmarli z rodziny

Poniedziałek 23.03.2020

17.00 – śp. Czesław Drewniak

17.30 – śp. Tadeusz, Eugenia Wójcik

Wtorek 24.03.2020

17.00 – śp. Helena, Henryk Serwa w rocznicę śmierci i zmarli z rodziny

17.30 – śp. Jolanta Walczyk z intencji uczestników pogrzebu

Środa 25.03.2020 ZWIASTOWANIE PAŃSKIE

17.00 – śp. Agnieszka, Bolesław, Joachim Połom, Monika Brange i zmarli z rodziny z obojga stron

Czwartek 26.03.2020

17.00 – śp. Andrzej Hoffmann

Piątek 27.03.2020

17.30 – DROGA KRZYŻOWA

18.00 – śp. Józefa w 36. rocznicę, Stefan, Kazimierz Kalita i zmarli z rodziny

Sobota 28.03.2020: MSZA ŚW. NA WYJEŹDZIE

V Niedziela Wielkiego Postu  29.03.2020

08.30 – śp. Rajmund Bartkowiak w 5. rocznicę śmierci

10.00 – śp. Janina, Stanisław Hubkiewicz w urodziny

11.30 – śp. Jan, Gertruda, Henryk Niedzielscy

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
  2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. Przystępujmy często do stołu eucharystycznego.
  3. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową.
  4. We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
  5. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą środę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Uroczystość Zwiastowania jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę.
  6. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i realizację tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.
  7. W czwartek, 26 marca, przypada w Kościele polskim Dzień modlitw za więźniów z okazji wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom.

Miłosierdziu Bożemu polecajmy śp. Felicję Haracz z Godziszewa. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie.

Zapowiedzi przedślubne. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić:

Zapowiedź: 15.03.2020 i 22.03.2020

Łukasz Kajzer, kawaler, zam. Parafia p.w. św.  Franciszka z Asyżu w Tczewie i

Wioleta Szoska, panna, zam. Parafia p.w. św. Jana Nepomucena w Godziszewie

Zapowiedź: 22.03.2020 i 29.03.2020

Mateusz Łukasz Hinz, kawaler, zam. Parafia p.w. św. Jana Nepomucena w Godziszewie i

Magda Madyda, panna, zam. Parafia p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie

Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach, zobowiązany jest poinformować ks. Proboszcza.