NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 28 marca 2021

07.00 – ZA PARAFIAN

11.30 – śp. Felicja, Eugeniusz Haracz

Obozin 13.00 – ZA PARAFIAN

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania. W diecezjach przeżywamy dziś Światowy Dzień Młodzieży.

2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

3. Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się o godz. 18. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

5. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18, wcześniej droga krzyżowa o godz. 17.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę: w Godziszewie o godz. 13.30; w Obozinie o godz. 14.00; w Boroszewie o godz. 14.30; w Godziszewie o godz. 15.00. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.

7. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania: adoracja od godz. 6.00. O godz. 7.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Proszę o przygotowanie feretronów i chorągwi na procesję. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz. 11.30 i o godz. 13 w Obozinie. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych, opieki Matki Najświętszej i św. Józefa na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

9. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł śp. Stanisław Sobczak z Siwiałki – najstarszy parafianin. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.