OFIAROWANIE PAŃSKIE 2 lutego 2020

17.00 – śp. Bronisław Marszałek 3/30

Środa 05.02.2020

17.00 – śp. Bronisław Marszałek 4/30

17.30 – śp. Feliks, o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Moniki Plotta w 88. urodziny

Czwartek 06.02.2020

17.00 – śp. Bronisław Marszałek 5/30

17.30 – śp. Apolonia, Kazimierz Kundro

Piątek 07.02.2020

17.00 – śp. Bronisław Marszałek 6/30

17.30 – śp. Wacław, Zenon, Gertruda, Lucjan Pirch

Sobota 08.02.2020

17.00 – śp. Maria Rekowska w 3. rocznicę śmierci, Jan Piekarski, Grzegorz Rekowski i dziadkowie z obojga stron

18.00 – śp. Bronisław Marszałek 7/30

V Niedziela Zwykła 09.02.2020

08.30 – śp. Bronisław Marszałek 8/30

10.00 – śp. Andrzej Mendel w 1. rocznicę śmierci

11.30 – śp. Justyna, Alojzy Demscy i zmarli z rodziny

1. W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do świątyni jerozolimskiej. Niekiedy dzień ten nazywano także świętem Symeona. Jak pamiętamy z kart Ewangelii, Maryja złożyła Dzieciątko w ręce świątobliwego starca Symeona. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia.
  2. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.
  3. Wpatrzeni w ich wiarę i całkowite oddanie Panu Bogu powinniśmy dzisiaj zatrzymać się nad naszą własną wiarą. Zachęca do tego papież senior Benedykt XVI w jednym ze swoich listów: „[…] każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej oraz zastanowić się nad samym aktem wiary”. Weźmy sobie to papieskie wezwanie do serca.
  4. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – tegoroczny jest już 24. z kolei. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Niech nie zabraknie też wsparcia materialnego dla klasztorów klauzurowych.
  5. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Z sakramentu pokuty w pierwszy piątek miesiąca w naszym kościele będzie można skorzystać od godziny 16.30.
  6. Zakończyłem duszpasterskie odwiedziny kolędowe rodzin naszej parafii. Drodzy Parafianie, za Waszą życzliwość, za wszystkie spotkania, rozmowy, posiłki pragnę Wam wszystkim podziękować. Zapewniam Was o modlitwie. „Bóg zapłać” za złożone ofiary. Serdecznie dziękuję za zorganizowanie i zabezpieczenie transportu podczas kolędy. Ks. Rafał Zientara, proboszcz.
  7. W tym tygodniu patronują nam: 5 II – św. Agata, męczennica sycylijska z pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult szybko rozszerzył się na cały Kościół. 6 II – Święci Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.