Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE: NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 25 marca 2018

 1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.
 2. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 15.
 3. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.
 4. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszam na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz. 18. Po Mszy Świętej –przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu.
 5. W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – Droga krzyżowa o godz. 18.15. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00. z uczczeniem krzyża i Komunią św.
 6. W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę:

w Godziszewie   o godz. 13.30

w Obozinie         o godz. 14.00

w Boroszewie    o godz. 14.30

w Godziszewie   o godz. 15.00

 1. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 19 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Na liturgię proszę przyjść ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Procesja rezurekcyjna – przed pierwszą Mszą Świętą w dzień Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 7.00, poprzedzona adoracją od godz. 6.00. Proszę o przygotowanie feretronów i chorągwi na procesję. Do niesienia baldachimu proszę mężczyzn.
 2. Kandydaci do bierzmowania uczestniczą obowiązkowo w Triduum Paschalnym.
 3. Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać jeszcze będziemy w następnych dniach:

Wielki Poniedziałek,    parafia św. Maksymiliana Skarszewy, godz. 15.30-17/18.15.

Wielki Wtorek,              parafia św. Michała Skarszewy, godz. 9.30-10.30 i 16.30-18.

Wielka Środa,              parafia św. Michała Skarszewy, godz. 20.15-23.00.

 1. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.
 2. Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.
 3. Niech Chrystus, nasz Zbawiciel, błogosławi solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia. Wszystkim Parafianom życzę błogosławionego tygodnia i dobrego przeżycia świętych tajemnic naszej wiary. Serdecznie dziękuję KGW GOŁĘBIEWKO za przygotowanie posiłku dla księży, którzy spowiadali w naszej Parafii.

Zapowiedzi przedślubne:

Zapowiedź: 25.03.2018 i 01.04.2018

Bartosz Dzieciniak, kawaler, zam. Parafia p.w. św. Stanisława Kostki w Gdańsku i

Aleksandra Roś, panna, zam. Parafia p.w. św. Jana Nepomucena w Godziszewie

Zapowiedź: 25.03.2018 i 01.04.2018

Przemysław Patocki, kawaler, zam. Parafia p.w. św. Jana Nepomucena w Godziszewie i

Natalia Makurat, panna, zam. Parafia p.w. bł. Doroty z Mątew w Gdańsku-Jasieniu

Zapowiedź: 25.03.2018 i 01.04.2018

Szymon Mazur, kawaler, zam. Parafia p.w. św. Józefa w Malborku i

Marta Kurczyna, panna, zam. Parafia p.w. św. Jana Nepomucena w Godziszewie

Zapowiedź: 25.03.2018 i 01.04.2018

Patryk Pańków, kawaler, zam. Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Sobowidzu i

Maria Sikorska, panna, zam. Parafia p.w. św. Jana Nepomucena w Godziszewie

Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach jest zobowiązany poinformować ks. Proboszcza.

Ks. Rafał Zientara, proboszcz