SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 19 lutego 2023

VII Niedziela Zwykła 19.02.2023

08.30 – śp. Ludwika Frydrychowska i zmarli z rodziny Frydrychowskich i Stryczków

10.00 – śp. Franciszek Knitter i zmarli z rodziny

11.30 – śp. Edward Pankau w 27. rocznicę śmierci

Poniedziałek 20.02.2023

17.00 – śp. Stanisław Niemczyk w urodziny oraz zmarli z rodziny Niemczyk i Bzowskich

Wtorek 21.02.2023

17.00 – śp. Janusz Kaźmierczak

Środa 22.02.2023 POPIELEC

10.00 – śp. Feliks, Kazimierz Kosznik i zmarli z rodzin

OBOZIN: 16.00 – śp. Paweł Dysarz w urodziny

18.00 – śp. Karolina Smutniak w 13. rocznicę śmierci

Czwartek 23.02.2023

17.00 – śp. Anna, Mikołaj, Jan, Krystyna Sikorscy, Magda Bąk, Leon Kosznik i zmarli z rodziny, Henryka Franuszkiewicz w rocznicę śmierci

Piątek 24.02.2023

17.30 – DROGA KRZYŻOWA

18.00 – śp. Jolanta Walczyk w 3. rocznicę śmierci, Zofia, Józef, Zbigniew Bejner

Sobota 25.02.2023

17.00 – śp. Teodozja, Józef, Maria, Jan Smolak, Alina Mróz i zmarli z rodziny z obojga stron

I Niedziela Wielkiego Postu 26.02.2023

08.30 – śp. Aniela, Paweł Morawiec

10.00 – śp. Ludwik Heldt w 79 urodziny

11.30 – śp. Marian w 7. rocznicę śmierci Jan, Genowefa, Szwoch

15.00 – GORZKIE ŻALE

1. Każda niedziela jest wyjątkową okazją do dojrzewania naszej wiary, do pogłębiania i zacieśniania naszej osobistej relacji z Panem Bogiem. Jakże jest ważne, aby w tym procesie brała udział każda nasza rodzina i cała wspólnota parafialna. Pozwólmy Panu Jezusowi przemieniać nasze życie. Powierzajmy Mu trudy minionego tygodnia i nadzieje, które otwiera przed nami. Niech On działa w naszych sercach, a wówczas codzienność wypełni się dobrem.

2. W tym tygodniu Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 10 i 18 w Godziszewie, a w Obozinie o godz. 16. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nabożeństwa pasyjne: piątki i niedziele.

4. W środę, 22 lutego, przypada święto Katedry św. Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez św. Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu, ale nie o samą budowlę przecież chodzi. Święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci św. Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali wybrani na pasterzy całego Kościoła powszechnego.