DRUGA NIEDZIELA ADWENTU 4 grudnia 2022

II Niedziela Adwentu 04.12.2022

08.30 – śp. Janina, Jan, Wiesław Mączyńscy, Bernadeta, Rudolf, Magda Bąk, zmarli z rodzin

10.00 – śp. Stanisława, Józef Kuca, Janina, Anna, Stanisław Umińscy

11.30 – śp. Brygida Tłomacka w urodziny

Poniedziałek 05.12.2022

17.00 – śp. Paweł Fierek w 13. rocznicę śmierci

Wtorek 06.12.2022

17.00 – śp. Feliks, Monika Plotta

Środa 07.12.2022

17.00 – śp. Jadwiga Roszkowska w 2. rocznicę śmierci

Czwartek 08.12.2022 NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

17.00 – śp. Teresa w urodziny, Bernard Wrońscy

Piątek 09.12.2022

17.00 – śp. Eufemia Maćkowska i zmarli z rodziny Bączkowskich i Maćkowskich

Sobota 10.12.2022

17.00 – śp. Maria i Józef Klewiccy, Helena i Józef Nadolscy

III Niedziela Adwentu 11.12.2022

08.30 – śp. Zenon, Teresa, Maksymilian Tiałowscy, Franciszka, Zygmunt, Zofia Miksza i zmarli z rodzin

10.00 – śp. Franciszka Łepek w 19. rocznicę śmierci

11.30 – śp. Stanisław, Anna, Władysław Łyko, Maria, babcie i dziadków z obojga stron

1. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w galeriach i marketach.

2. Dzisiejsza niedziela swoją rangą przykrywa liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomu III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Wzywana jest też jako wspomożycielka, przez jej wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich borykających się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy, polecajmy cierpiące z tego powodu rodziny, zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej.

3. W dzisiejszą niedzielę przypada też XXIII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi.

4. Wszystkich parafian: dzieci (z lampionami), młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszej parafii codziennie o godz. 17.

5. W najbliższy wtorek, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy Świętego Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarowujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serca na te dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Ale niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa.

6. Natomiast w czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Błogosławiony Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. Zapraszam na Adorację Najświętszego Sakramentu, która odbywa się w każdy czwartek po Mszy świętej (17.30-18.15), okazja do spowiedzi. Spowiedź adwentowa-przedświąteczna z udziałem kapłanów z naszego dekanatu: w poniedziałek 19. grudnia od godz. 17.30 do 19.00.

7. Zachęcam: Świece Caritasu, które są już do nabycia w naszym kościele oraz kalendarze na 2023 rok Wydawnictwa Bernardinum. W następną niedzielę będą pobłogosławione opłatki wigilijne.