DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, 11 kwietnia 2021, CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

II Niedziela Wielkanocna 11.04.2021 MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

08.30 – śp. Edward Morawiec zmarli rodzice, rodzeństwo, zmarli z rodziny z obojga stron

10.00 – śp. Józef Grosz od Janiny Helak z rodziną

11.30 – śp. Maria Rekowska w urodziny, zmarli z rodziny z obojga stron

Poniedziałek 12.04.2021

17.00 – śp. Wacław Prabucki w urodziny i zmarli z rodziny

Wtorek 13.04.2021

17.00 – śp. Stanisław Derus w urodziny

Środa 14.04.2021

17.00 – śp. Jerzy Grzechnik

Czwartek 15.04.2021

17.00 – śp. Kazimierz Łuszczyński

Piątek 16.04.2021

17.00 – śp. Liwiusz Dolata

Sobota 17.04.2021

17.00 – Dziękczynna w 40. rocznicę ślubu Teresy i Franciszka Bąk, Teresy i Edmunda Langmesser

II Niedziela Wielkanocna 18.04.2021

08.30 – śp. Kamil Kulwikowski i zmarli z rodziny

10.00 – śp. Elżbieta, Edmund Brandt, Kazimierz, Henryk, Irena Bulczak

11.30 – śp. Czesław Kreft w 14. rocznicę i zmarli z rodziny

1. Druga niedziela Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus dał grzesznikom święto Miłosierdzia jako ostatnią deskę ratunku. Z dobrze odprawioną spowiedzią i Komunią Świętą, przyjętą w tym dniu, jest związana obietnica zupełnego odpuszczenia win i kar. To także patronalne święto Caritasu, które rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Doświadczamy nieustannie miłosierdzia Bożego, dlatego możemy uczyć się być miłosiernymi dla braci i sióstr. Ojciec Święty Jan Paweł II zachęcał nas tymi słowami:

Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”

2. Przed laty dotknęła nas tragedia katastrofy w Smoleńsku. Na katyńskiej ziemi, która nosi w sobie ofiarę z życia kwiatu polskiej inteligencji lat międzywojennych, została złożona ofiara przez tych, dla których Bóg, honor i ojczyzna były najwyższymi wartościami. W środę 14 kwietnia będziemy obchodzili święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 r. Odnosi się ono do przyjęcia chrztu, a tym samym wiary w Boga Trójjedynego, przez księcia Mieszka I i jego dwór, co miało ogromne znaczenie dla procesu tworzenia się naszej państwowości.

3. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Błogosławionej niedzieli.

Od czerwca ubiegłego roku obowiązują w naszej diecezji Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży. Jednym z elementów budowania systemu prewencji jest powołanie w każdej parafii, szkole katolickiej czy innej instytucji kościelnej tzw. osoby pierwszego kontaktu. W przypadku zauważania sygnałów krzywdzenia dziecka w środowisku kościelnym –poza obowiązkami wynikającymi z prawa państwowego – należy powiadomić Delegata Biskupa Pelplińskiego ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży lub zwrócić się do osoby pierwszego kontaktu. W naszej parafii jest nią pani Bernadeta Grunwald. Jej numer telefonu i adres e-mail znajdują się na stronie internetowej naszej parafii i w gablocie ogłoszeń.