NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 2 kwietnia 2023

08.30 – śp. Bronisław Marszałek 4. rocznicę śmierci, Stanisława

10.00 – śp. Halina Hubkiewicz w 6. rocznicę śmierci

11.30 – śp. Klara Słomińska w 17. rocznicę śmierci, dziadkowie z obojga stron

Spotkanie młodych w Kościerzynie: od 13.00 do 17.30 (wyjazd o godz. 12, parking szkolny)

Środa 05.04.2023/17.00 – śp. Krystyna, Jan Sikorscy

18.00 – Próba liturgiczna kandydatów do bierzmowania

Wielki Czwartek 06.04.2023/18.00 – Liturgia Wielkiego Czwartku

Wielki Piątek 07.04.2023/17.30 – DROGA KRZYŻOWA/18.00 – Liturgia Wielkiego Piątku

Wielka Sobota 08.04.2023

22.00 – Liturgia Wielkiej Soboty

Niedziela 09.04.2023 WIELKANOC

11.30 – ZA PARAFIAN

Obozin 13.00 – śp. Urszula Andrzejewska w 10. rocznicę śmierci i zmarli z rodziny z obojga stron

Poniedziałek Wielkanocny 10.04.2023

08.30 – śp. Jan Badocha w rocznicę śmierci

10.00 – śp. Teresa Demska w 1. rocznicę śmierci

11.30 – śp. Ludwik Heldt w 3. rocznicę śmierci i zmarli z rodziny/Chrzest: Tymon Mendel

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Podążajmy za Jezusem, który przychodzi, aby nas zbawić. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Kościerzynie, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

2. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. Niech święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

4. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18, wcześniej droga krzyżowa o godz. 17.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 21. Zakończymy ją przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę:

w Godziszewie         o godz. 13.30

w Obozinie               o godz. 14.00

w Boroszewie           o godz. 14.30

w Godziszewie         o godz. 15.00

6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 22 przed kościołem od liturgii światła, proszę przynieść świece. Na zakończenie uroczysta procesja rezurekcyjna, radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz. 11.30 i o godz. 13 w Obozinie. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

7. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

8. Miłosierdziu Bożemu polecamy śp. Urszulę Myszk z Godziszewa, której pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 10. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.