26 lutego 2022

11.30 – śp. Jan, Bogdan Polniccy, Tekla Paleń i zmarli z rodzin

Chrzest: Leon Patocki

Poniedziałek 28.02.2022

17.00 – śp. Józefa w 38. rocznicę śmierci, Stefan, Kazimierz Kalita, Wiesława Brange

Wtorek 01.03.2022

17.00 – śp. Helena Zibur w 9 rocznicę śmierci i zmarli z rodzin Zibur i Malinowskich

Środa 02.03.2022 POPIELEC

10.00 – za Parafian

16.00 – śp. Kamil Kulwikowski i zmarli z rodziny

18.00 – śp. Janina w 6. rocznicę śmierci, Jan, Wiesław Mączyńscy, Bernadeta, Rudolf, Magda Bąk, zmarli z rodzin Mączyńskich i Bąk

Czwartek 03.03.2022

17.00 – za Parafian

Piątek 04.03.2022

17.30 – DROGA KRZYŻOWA

18.00 – Dziękczynna z prośbą błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodziny

Sobota 05.03.2022

15.30 – Dziękczynna w 60 urodziny  Teresa Langmesser

17.00 – śp. Zofia, Władysław Langmesser

I Niedziela Wielkiego Postu 06.03.2022

08.30 – śp. Felicja, Piotr Mąkosa, Bernadeta, Rudolf, Magda Bąk i zmarli z rodzin

10.00 – śp. Anna, Bernard Szmuda

11.30 – śp. Kazimierz Brandt w 12. rocznicę

15.00 – GORZKIE ŻALE

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

2 Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

4. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem.

5. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu

6. W sobotę, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. Od 2018 roku sobota przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

7. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszam serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 17.30 oraz na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 15.00.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania od godz. 16.30; w piątek spowiedź i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa od godz. 16.30; w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej od godz. 16.30.

9. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu. W tym tygodniu patronuje nam: sobota, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi.

10. W ostatnim czasie Bóg wezwał do siebie z naszej wspólnoty: śp. Teresę Staniszewską z Trzcińska. Niech Bóg, Dawca życia i zmartwychwstania, obdarzy udziałem w radościach raju.