29 lutego 2020

Daily Archives

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1 marca 2020

I Niedziela Wielkiego Postu  01.03.2020

08.30 – śp. Joanna, Franciszek Toczek, Stanisław i zmarli z rodziny Ziółkowskich

10.00 – śp. Marianna, Bolesław Pelan i zmarli z rodziny Bugajna

11.30 – śp. Bronisław Marszałek 29/30

Chrzest: Rozalia Zofia Karczmarczyk, Karolina Hanna Kłos

15.00 – GORZKIE ŻALE

Poniedziałek 02.03.2020

17.00 – śp. Bronisław Marszałek 30/30

17.30 – śp. Helena Zibur w 7. rocznicę śmierci i zmarli z rodzin Zibur i Malinowskich

Wtorek 03.03.2020

17.00 – śp. Marianna, Bolesław Brzoskowscy i zmarli z rodziny

18.00 Bierzmowanie w Trąbkach Wielkich

Środa 04.03.2020

17.00 – Dziękczynna w 80. rocznicę urodzin Eugeniusz Kosiba

Czwartek 05.03.2020

17.00- śp. Helena, Maria, Stanisław Pietras

Piątek 06.03.2020

17.30 – DROGA KRZYŻOWA

18.00 – śp. Zofia, Bolesław Kozłowscy i zmarli z rodziny

Sobota 07.03.2020

17.00 – Dziękczynna w 20. rocznicę ślubu Katarzyny i Grzegorza Piepiórka

II Niedziela Wielkiego Postu  08.03.2020

08.30 – śp. Felicja, Piotr Mąkosa, Bernadeta, Magda, Rudolf Bąk i zmarli z rodziny

10.00 – śp. Regina, Mirosław, Wojciech Kowalewscy, Hanna Goczkowska

11.30 – śp. Kazimierz Brandt w rocznicę śmierci

15.00 – GORZKIE ŻALE

1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.
  2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 17.30 odprawiamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 15 Gorzkie żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.
  3. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.
  4. W dzisiejszą niedzielę przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.
  5. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani gromadzenia doczesnego bogactwa. Władza i polityka są dziełem Boga, a traktowane jako powołanie mogą stać się też drogą do świętości. Ponieważ Święty Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i naród litewski.
  6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie, Niepokalanemu Sercu Maryi – najlepszej z Matek.
  7. Okazja do spowiedzi św. pierwszopiątkowej w piątek od godz. 16.45. Wszystkich parafian serdecznie zachęcam do pojednania się z Panem Bogiem i braćmi, do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej, chorych i starszych Parafian odwiedzę od godz. 8.30.
  8. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na Dzień Otwarty. Odbędzie się on w soboty 14 marca i 18 kwietnia 2020 r., w godz. od 10.00 – 13.00. Collegium Marianum to szkoła z bogatą tradycją i męskim internatem. Od lat cieszy się wysokim poziomem nauczania oraz kształtuje ducha katolickiego wśród swoich wychowanków. Od roku szkolnego 2020/2021 oprócz klasy męskiej dla mieszkańców internatu, będzie utworzona klasa koedukacyjna dla dziewcząt i chłopców, którzy chcą dojeżdżać do szkoły. Bliższe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl.
  9. W każdą niedzielę Wielkiego Postu po ogłoszeniach parafialnych, a przed błogosławieństwem, śpiewane będą we wszystkich kościołach diecezji pelplińskiej „Suplikacje” jako modlitwa błagalna o powołania do stanu kapłańskiego. W czasie nabożeństwa Gorzkich żali przed błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem powinna mieć miejsce adoracja Jezusa Eucharystycznego w intencji o nowe, święte i liczne powołania do kapłaństwa. Podziękowanie za ofiary na Seminarium…W czwartek pochowaliśmy śp. Jolantę Walczyk z Godziszewa. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie.