TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 12 listopada 2023

17.00 – śp. Kazimierz Zazula w 1. rocznicę śmierci

17.30 – śp. Ireneusz Idziak w 6. rocznicę śmierci, Henryk Ossowski

Sobota 18.11.2023

17.00 – śp. Leon Jaszczerski w 35. rocznicę, Aleksandra, Jarosław, rodzice, rodzeństwo z obojga

stron

XXXIII Niedziela Zwykła 19.11.2023

08.30 – śp. Anna Wąsicka w 4. rocznicę i za zmarłych z rodziny

10.00 – śp. Edmund Guziński w 10. rocznicę śmierci

11.30 – śp. Anna, Bernard Szmuda i zmarli z rodziny

1. Dzisiaj solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie okazywać naszą wiarę w Pana Boga i przywiązanie do Kościoła. Ale nie możemy zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane albo gdzie wyznawanie jakiejkolwiek religii jest źle odbierane przez sprawujących władzę. I dzisiaj wielu wyznawców Chrystusa, duchownych i świeckich, z powodu wiary płaci najwyższą cenę – oddaje swoje życie. To dzieje się, niestety, na naszych oczach. Jeśli nie możemy tym braciom w wierze okazać innej pomocy, to przynajmniej ofiarujmy im dar modlitwy. Nie ustawajmy w prośbach, aby rychło nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz.

2. Pamiętajmy, że najlepszym darem, jaki możemy ofiarować zmarłym, którzy potrzebują oczyszczenia, zanim osiągną niebo, jest Msza Święta. Wyrazem naszej pobożności i troski o dusze zmarłych są tak zwane Msze Święte gregoriańskie, czyli trzydzieści Mszy w intencji zmarłego, sprawowanych bez przerwy dzień po dniu. Msze za naszych bliskich zmarłych możemy też zamawiać w rocznicę ich śmierci, w dniu ich imienin czy urodzin. Nie szczędźmy tego daru modlitwy, jeśli zależy nam na ich zbawieniu wiecznym.

3. Odwołując się do Bożego miłosierdzia w trosce o drogich nam zmarłych, warto pamiętać, że 16 listopada, czyli w najbliższy czwartek, w wielu diecezjach wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską – Matkę miłosierdzia. Nasze myśli pobiegną tego dnia do Ostrej Bramy w Wilnie. Jej wstawiennictwu polecajmy naszych bliskich zmarłych. Bożemu miłosierdziu polecamy śp. Ryszarda Czechowskiego z Godziszewa. Dobry Jezu, a nasz Panie.

4. Kandydatów do bierzmowania: klasy VIII zapraszam w środę po mszy o 17.30. W piątek i sobotę uczestniczą w rekolekcjach GPS w Skarszewach.