Ogłoszenia

SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 23 lipca 2023

INTENCJE MSZALNE

XVI Niedziela Zwykła 23.07.2023

08.30 – śp. Andrzej Piepiórka w 1. rocznicę śmierci

10.00 – śp. Karolina, Czesław Smutniak, Edmund Guziński

11.30 – śp. Stanisława Jończyk w 49. rocznicę śmierci i zmarłych z rodziny Kuca

Poniedziałek 24.07.2023

17.00 – śp. Władysław Wysiecki w urodziny w 3. rocznicę śmierci i zmarli rodzice Helena, Jan Wysieccy, Cecylia, Antoni Myszke

Wtorek 25.07.2023

17.00 – śp. Renata Kuklińska w 4. rocznicę śmierci i zmarli rodzice z obojga stron

Środa 26.07.2023

17.00 – śp. Bogdan Wąsicki w 29. rocznicę śmierci i za zmarłych z rodziny

Czwartek 27.07.2023

17.00 – śp. Łucja, Zygmunt, Marian, Mieczysław i zmarli z rodziny Piechowskich

Piątek 28.07.2023

17.00 – śp. Ewa Korecka, Maria Doroszewska

18.15/PIESZA PIELGRZYMKA GDAŃSKA

Sobota 29.07.2023

17.00 – śp. Stanisława Marszałek w 21. rocznicę śmierci, Bronisław

XVII Niedziela Zwykła 30.07.2023

08.30 – śp. Henryk, Anna, Jerzy Różyńscy i krewni

10.00 – śp. Mieczysław Cześnik i zmarli z rodziny z obojga stron

11.30 – śp. Tomasz Pallasch w rocznicę śmierci

CHRZEST: AMELIA SŁOMIŃSKA, OLIWIER GOLICKI, NATAN ZANIEWSKI

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Popatrzmy, ile dzieci z biednych rodzin, często dotkniętych bezrobociem, rozbitych, patologicznych, nie wyjechało na wakacyjny wypoczynek. Ich los nie może być nam obojętny. Pamiętajmy też o trudzie rolników podczas żniw; pamiętajmy, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: szczęść Boże.

2. Dzisiejsza niedziela przykrywa przypadające 23 lipca święto św. Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Pana Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy.

3. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem. Jego krótkie życie świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.

4. Pod tą samą datą czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego świętego: Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii będzie miało miejsce w niedzielę 30 lipca. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze.

5. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności. Uczynimy to we wspólnocie parafialnej podczas Mszy Świętej o godz. 17.

6. W piątek 28. lipca przybędzie do Naszej Parafii Gdańska Piesza Pielgrzymka. Proszę o jak zwykle ciepłe i serdeczne przyjęcie Pątników w naszych domach, z góry dziękuję za otwarte serca.

Ks. Rafał Zientara, proboszcz