DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 23 sierpnia 2020

08.30 – śp. Anna, Brunon Stolc

10.00 – śp. Leokadia, Józef Hiller i zmarli dziadkowie z obojga stron

10.00 – śp. Bożena Śliwowska

11.30 – śp. Janusz Grabowski w 1. rocznicę śmierci i zmarli z rodziny z obojga stron

Chrzest: Borys Werochowski

Poniedziałek 24.08.2020

17.00 – śp. Stanisław Kozłowski w 15. rocznicę, Apolonia Kundro w 4. rocznicę

Wtorek 25.08.2020

17.00 – Dziękczynna w 1. rocznicę ślubu Karoliny i Marcina Bogdan

Środa 26.08.2020 NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ

17.00 – śp. Franciszek Knitter w urodziny

Czwartek 27.08.2020

17.00 – śp. Jan Deruś

17.30 – śp. Janusz Liwiński

Piątek 28.08.2020

17.00 – śp. Franciszka, Hubert, Jerzy, Maksymilian, Sybilla Kohse

Sobota 29.08.2020

17.00 – śp. Henryk Bartel w 9. rocznicę śmierci, zmarłych z rodziny  Bartel

XXII Niedziela Zwykła 30.08.2020

08.30 – Dziękczynna w 15. rocznicę ślubu Justyna i Józef oraz w 35 rocznicę ślubu Mariola i Józef

10.00 – zmarli rodzice, teściowie, dziadkowie z obojga stron

11.30 – śp. Wiesław Mączyński w 27. rocznicę śmierci

1. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.

2. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

3. W poniedziałek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

4. W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy.

5. W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.

6. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Józefa Szatyniak z Janina. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

W tym tygodniu patronują nam: 27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie. 28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; doktor Kościoła.