INTENCJE MSZALNE
VI Niedziela Wielkiego Postu 05.04.2020 NIEDZIELA PALMOWA
08.30 – śp. Feliks Kosznik, Kazimierz Kosznik i zmarli z rodziny Hinz
10.00 – śp. Halina Hubkiewicz w 3. rocznicę śmierci
11.30 – śp. Jan, Bronisława, Wiesław Sulima
Poniedziałek 06.04.2020
10.00 – ZA PARAFIAN
Wtorek 07.04.2020
10.00 – ZA PARAFIAN
Środa 08.04.2020
17.00 – śp. Bronisław Marszałek w 1. rocznicę śmierci
TRIDUUM PASCHALNE
17.00 – Wielki Czwartek 09.04.2020
17.00 – Wielki Piątek 10.04.2020
17.00 – Wielka Sobota 11.04.2020, ZA PARAFIAN
Niedziela 12.04.2020 WIELKANOC
Obozin 08.30 – ZA PARAFIAN
10.00 – ZA PARAFIAN
11.30 – śp. Magda, Rudolf, Bernadeta Bąk, Leon Kosznik, Marcin, Zdzisław i zmarli z rodziny
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.
- Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne.
- W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.
- W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.
- Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje zbiórkę na zakup niezbędnych środków ochrony bezpośredniej dla szpitali i innych placówek niosących pomoc chorym w czasie trwającej epidemii. Okażmy serce tym, którzy dbają o nasze zdrowie. Pomóżmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Ofiary można wpłacać na rachunek bankowy Caritas Diecezji Pelplińskiej 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem „pomoc dla szpitali”. Informacje na stronie Caritas Diecezji: pelplin.caritas.pl oraz pod numerem telefonu 585361531.
- W związku z obowiązującym ograniczeniem uczestnictwa wiernych podczas Mszy Świętych, zarząd Wydawnictwa Bernardinum informuje, że kolejny numer dwutygodnika diecezjalnego „Pielgrzym” (7/2020) nie zostanie dostarczony do parafii. Od 2 kwietnia br. będzie dostępna bezpłatna wersja tego wydania w formie pdf na www.pielgrzym.pelplin.pl. Link do strony należy zamieścić na parafialnych stronach internetowych.
- Serdecznie dziękuję: za wpłaty osobiście, do skarbonek i na konto PARAFII, ofiarodawcom-PARAFIANOM, którzy bardzo mile mnie zaskoczyli troską o funkcjonowanie. Moja wdzięczność wyraża się min. Mszami św. które sprawuję za WSZYSTKICH PARAFIAN. Bóg zapłać.
- Miłosierdziu Bożemu polecajmy śp. Alfonsa Cyperskiego z Boroszewa, którego pożegnaliśmy. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.
- W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić:
Zapowiedź: 05.04.2020 i 12.04.2020
Łukasz Damian Miksza, kawaler, zam. Parafia p.w. św. Jana Nepomucena w Godziszewie i
Magda Korynt, panna, zam. Parafia p.w. św. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie
Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach, zobowiązany jest poinformować ks. Proboszcza.
Ks. Rafał Zientara, proboszcz
Wydział Duszpasterski Kurii Pelplińskiej serdecznie zachęca do skorzystania z materiałów, zamieszczonych na stronie internetowej Radia Głos oraz Diecezji Pelplińskiej. Szczególnie polecamy:
rekolekcje prowadzone przez biskupa Arkadiusza Okroja
http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7390-rekolekcje-z-ks-bp-a-okrojem-wideo
rekolekcje diecezjalne prowadzone przez ks. Jacka Sosnowskiego i ks. Andrzeja Szopińskiego
http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7407-zapowiedz-rekolekcji-w-wielkim-tygodniu
rekolekcje prowadzone przez Wydział Duszpasterski od Niedzieli Palmowej
http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7411-zapowiedz-rekolekcji-wielkiego-tygodnia
Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny lub prowadzący modlitwę rozpoczyna słowami:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy odpowiadają: Amen.
Prowadzący modlitwę mówi: Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.
Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego. Z Ewangelii według świętego Marka.
Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».
Po odczytaniu tekstu prowadzący modlitwę mówi:
Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić: Wszyscy: Ojcze nasz… Prowadzący modlitwę mówi:
Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o ustanie epidemii, za chorych i służby medyczne, za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi: Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…
Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie
MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA
Prowadzący modlitwę mówi: Módlmy się.
Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen. Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Można także zaśpiewać odpowiednią pieśń, np. Zwycięzca śmierci…